מיומנות רכישת שטיחים בעבודת יד

מיומנות רכישת שטיחים בעבודת יד

קניית שטיחים הארוגים בעבודת יד היא לא עניין של מה בכך, כיוון שנדרשים ידע ומיומנות בכדי לעמוד על טיבו האמיתי של כל שטיח. בעוד שההתרשמות מיופיו של המרבד היא אישית לחלוטין, הרי שלאספקטים של איכות ועיצוב יש כללים מאוד ברורים ומדויקים, וכדאי מאוד להכיר אותם לעומקם בטרם ביצוע רכישה של שטיח אחד או יותר.


שטיחים העשויים עבודת יד מיוצרים לרוב בארצות מזרח אסיה, כדוגמת איראן, סין, אפגניסטאן ופקיסטן. בארצות אלה קיימות מסורות אריגה ארוכות שנים, ולשטיחים המיוצרים בכל אזור מאפיינים ייחודיים. בנוסף, קיימת תעשייה דומה של אריגת שטיחים באזורים כפריים שונים בדרום אמריקה, כמו בפרו ובארגנטינה. באזורים אלה השטיחים מיוצרים בעיקר מעורות בעלי חיים ומצמר של צאן מקומי, ושיטות האריגה והקשירה שונות מהאזורים של מזרח אסיה, שם השטיחים מאופיינים באומנות צרופה של קשירות מדויקות של מאות ואלפי גדילים, קנטים ופרנזים לשטיח.


מה כדאי לבדוק כשקונים שטיחים בעבודת יד?

3 דברים שכדאי לבדוק כשקונים שטיחים בעבודת יד

חומרי גלם

השטיחים המיוצרים בעבודת יד עשויים מחומרי גלם שונים כדוגמת כותנה, צמר ומשי. מהחומרים הללו מייצרים גם את חלקו העליון של השטיח וגם את בסיסו באריגת שתי וערב. ישנם שטיחים אשר משולבים בהם כל חומרי הגלם כדוגמת השטיחים הפרסיים שבהם ניתן למצוא בסיס כותנה, ושילוב של קשרי צמר ומשי. רצוי לבדוק מאיזה חומר גלם נארג השטיח ומה היחס בין מרכיביו, בין היתר מפני שנתונים אלה משפיעים על קביעת ערכם ומחירם של השטיחים.

צפיפות קשרים

ככל שצפיפות הקשרים בשטיח גבוהה יותר כך הוא נחשב לאיכותי יותר, ומחירו נקבע בהתאם.

צבעים ודוגמאות

הבחירה בצבע, גוון ובדוגמא מסויימת של שטיח נשענת על העדפה אישית. אך בכל הנוגע לשטיחים הארוגים בעבודת יד רצוי לדעת שאלמנטים שונים בצבעים ובדוגמאות של השטיחים מאפיינים לא פעם את האזור בו יוצר השטיח, והינם בעלי משקל מסורתי ותרבותי.
הדוגמאות עשויות לנוע מצמחייה פורחת ועד אלמנטים גאומטריים, והצבעים מגוונים שונים של אדום דרך ירקרקים ועד לגוונים צהובים – הכל על פי הסגנון המסורתי של כל אזור ואזור.
 

המלצות נוספות

3 המלצות נוספות לפני רכישת שטיח בעבודת יד

להסתייע במכר או לרכוש ידע בתחום

בבואנו לבחור ולקנות שטיח, הדרך הטובה ביותר היא להיעזר במכר שמבין בתחום או בבעל מקצוע מוכר ואמין, כדי שיסייע לנו בבחירת פריט איכותי ומקורי. במידה ואין דמות שכזו בסביבתכם, רצוי לקרוא ולאסוף מידע רב ככל האפשר בטרם ניגשים לחנויות ולבזארים.

מקור מהימן

אין ספק שרכישה במרכז מוכר וידוע עשויה לחסוך אכזבות וכאב לב. חשוב לזכור שלכל שטיח עבודת יד אמורה להיות מצורפת תעודת אחריות עם כל הפרטים כדוגמת: מידות, מקור השטיח, גילו וסוג חומר הגלם ממנו הוא ארוג. בדיקות אלה עשויות להבטיח שלא מרמים אתכם. בהמשך לכך, במידה וישנו ספק כלשהו מומלץ בהחלט גם להסתייע בשירות של שמאי מומחה בתחום.

בדיקה ואחריות

רצוי לבדוק באופן מדוקדק את חוזקם של הקשרים והפרנזים, דבר אשר ידחה ללא ספק תיקון שטיחים בשלב מאוחר יותר. כמו כן, רצוי מאוד לבקש אחריות ליציבות הצבעים.

לסיכום, בכדי לאמוד את טיבו, איכותו וערכו של שטיח העשוי בעבודת יד רצוי מאוד להכיר ולהתייחס אל פרמטרים שונים, להיוועץ עם מביני דבר בתחום או לרכוש ידע, כיוון שכל בחינה מוקדמת תחסוך בעיות מאוחרות.

לכל עצה בתחום מוזמנים ליצור קשר עם ארגמן המומחים לניקוי ולתיקון מקצועי של שטיחים העשויים בעבודת יד.

אז הזמינו ניקיון מקצועי עוד היום!

במידה וברצונך לקבל פרטים נוספים, יש למלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם.

איסוף מהבית

אנחנו אוספים ממך ומחזירים את השטיח. אפילו מבלי לקום מהספה! (טוב... כמעט)

מקצועיות וניסיון

עם 65 שנות ניסיון ואלפי שטיחים אפשר להיות רגועים, השטיח שלכם בידיים טובות

שירות לקוחות

עם מאות לקוחות מרוצים, הן עסקיים והן פרטיים, הצבנו סטנדרט גבוה של שביעות רצון!

שירות כלל ארצי

מאשדוד אשר בדרום עד לחיפה שבצפון - אנחנו נגיע אליך ונאסוף ממך את השטיחים