שטיחי קיר – מדריך הקניה והתחזוקה המלא

שטיחי קיר, או בשמם המקצועי גובלן הינם שטיחים הארוגים בצורה של שתי וערב, מעוטרים באיורים ודוגמאות ונתלים על הקיר לצרכי קישוט. שיטת האריגה של השטיחים קרויה על שם אומן אריגה צרפתי שחי במאה ה-16 ופיתח טכניקה ייחודית לאריגת שטיחי קיר צבעוניים. בתחילת המאה ה-20 החלו אומנים שונים להתעניין שוב בטכניקות האריגה של גובלן מימי הביניים, ועל כן זכו שטיחים אלו לפריחה מחודשת.
 
מלבד הגובלן, קיימים סוגים שונים ומגוונים נוספים לשטיחי קיר כגון שטיחי סוזני בוכרים, פרסיים והודיים, העשויים מרקמות על בדים. שטיחי כילים על מגוון סוגיהם, שטיחים עדינים העשויים ממשי – בעיקר מסין, טורקיה (“אריקה”) ומפרס. עבודות יד מודרניות הנעשות על ידי מכונה ידנית (אקדח חוטים), עבודות יד ביתיות ועוד.
 
כיצד נבחר שטיח קיר?

בחירת שטיחי קיר נעשית בעיקר על פי טעם אישי והעיצוב הכולל של הבית. ניתן לבחור מתוך מגוון שטיחי קיר בגדלים שונים הארוגים בצורות ודוגמאות שונות, ולהתאים את הגוונים השונים לגווני הבית או המשרד. בחירת שטיחי קיר תבטא את האווירה אשר תרצו להעניק לחלל החדר, ותביע את הייחודיות של החלל וקישוטו.
דוגמאות השטיחים רבות ומגוונות, מדוגמאות אתניות קלאסיות ועד לדוגמאות מודרניות, מביניהם ניתן לבחור ולהזמין ממעצבי שטיחים לפי בחירה ובהתאמה אישית.
 
כיצד נתלה שטיחי קיר?

תליית שטיחי קיר נעשית באמצעות מתלים מיוחדים אשר מולבשים על השטיח עצמו ומעוטרים בהתאם לשטיח. מתלים אלו משולבים בתוך דוגמאת השטיח ואינם נראים לעין. שיטה נוספת לתליית שטיחי קיר על הקיר היא באמצעות מוט עם לולאות המחוברות אליו. הלולאות מחוברות לתופסן מיוחד האוחז בשטיח ואילו המוט נתלה על הקיר. ניתן להשיג מוטות כאלו מעץ וממתכת. תליית שטיחים נוספת נעשית באמצעות לייסטים מעץ ממוסמר המחוברים לקיר ועליהם נתלים האריגים בנעיצה בחלקם העליון.
 
כיצד לתחזק את שטיחי הקיר?

היות ושטיחי הקיר צוברים אבק, יש לשאוב את השטיחים אחת לשבוע למניעת היקבעות האבק על האריג עקב הלחות שבאוויר. הליך השאיבה צריך להתבצע בעדינות וברמת שאיבה חלשה על מנת לא לגרום לנזק. בנוסף, ניתן להיעזר במברשת רכה להסרת האבק מחלקו העליון של השטיח. לעיתים, מומלץ לרסס את האריג בתרסיס נגד עש, רצוי בגב השטיח הבא במגע עם הקיר.
 
כל כמה זמן יש לשלוח את השטיחים לניקוי מקצועי?

על מנת לשמור על גוון השטיח ועל החומר ממנו הוא עשוי מפני בלאי, יש לשלוח אחת לשנה את השטיח קיר לניקוי בחברה מנוסה, אשר תנקה את השטיח באופן יסודי ומקצועי. ככל שננסה לשמור על ניקיון השטיח באמצעות שאיבת אבק, לעולם לא נצליח לשמור על נקיון השטיח לאורך זמן, ולכן כאן נכנסת עבודתה של חברת ניקוי שטיחים.
 
כיצד מתבצע ניקוי השטיחים בחברה?

תחילה יש לאבחן את סוג החומר ממנו עשוי האריג, לבדוק את עמידות הצבע לאחר מכן יש להתאים את סוג חומר הניקוי. תהליך הניקוי יכול להתבצע במספר רב של שיטות ומכשור להסרת האבק והלכלוך. מכיוון שיש סוגי אריגה שונים ומגוונים של שטיחי קיר, יש צורך בשיטות ובטכניקות ייחודיות ומקצועיות לנקותם. גם תהליך ייבוש האריג/השטיח מתבצע באופן מבוקר.
 
כיצד נבחר בחברה המנקה את השטיחים כראוי?

על מנת לבחור חברה לניקוי שטיחים בצורה טובה רצוי לוודא כי לחברה ניסיון בניקוי שטיחים מסוג זה. נוסף על כך כדאי לשכור את שירותיה של חברה בעלת מוניטין גבוה בשוק, וכן שכל עבודות הניקוי מתבצעות במפעל החברה ולא בבית לקוח או דרך מתווכים.