מיומנות רכישת שטיחים בעבודת יד

קניית שטיחים הארוגים בעבודת יד היא לא עניין של מה בכך. מדובר בפריט שאמור לעמוד בסטנדרטים של איכות ועיצוב ברמה הגבוהה ביותר. בעוד שההתרשמות מיופיו של המרבד היא אישית לחלוטין, הרי שלאיכות ולעיצוב יש כללים מאוד ברורים ומדוייקים וכדאי מאוד להכיר אותם לעומקם כשעומדים לפני רכישת שטיח אחד או יותר.
 
רוב השטיחים העשויים עבודת יד מיוצרים בארצות מזרח אסיה, אשר הינן בעלות מסורת אריגה רבת שנים כמו איראן, סין, בוכרה ופקיסטן. בנוסף, קיימת תעשייה שלמה כזו באזורים כפריים בדרום אמריקה כמו פרו וארגנטינה, שם המרבדים נארגים בשיטות שאינן הקשירות המוכרות, והחומרים מהם עשויים השטיחים הם בעיקר עורות בעלי חיים וצמר של צאן מקומי. לעומת זאת, שטיחי המזרח הם אומנות צרופה של קשירות מדוייקות של מאות ואלפי גדילים, קנטים ופרנזים לשטיח.
 
מה כדאי לבדוק כשקונים שטיחים בעבודת יד?
 
חומרי הגלם מהם עשויים השטיחים, הינם בעיקר צמר, משי וכותנה. בסיס השטיח – שתי וערב עשויים גם הם מחומרים אלו. ישנם שטיחים אשר משלבים את כל חומרי הגלם (כגון שטיחים פרסיים בסיס כותנה עם קשרי צמר מעורב משי). מה שמבדיל שיטה משיטה, מרבד ממרבד וקובע את ערכו ומחירו בשוק הם כאמור, חומרי הגלם וכן צפיפות הקשרים – ככל שהיא גבוהה יותר כך עולה איכות השטיח ומחירו בהתאם. מעבר להעדפה אישית, גם לדוגמת השטיח ולצבעו ישנה חשיבות גדולה בבחירת השטיח. רצוי להכיר איזה דוגמאות ואיזה גוונים מאפיינים כל אזור וכל יצרן של שטיחים מעשה יד. הדוגמאות עשויות לנוע מצמחייה פורחת ועד אלמנטים גאומטריים, והצבעים ינועו מאדומים עזים, דרך ירקרקים ועד צהובים – הכל על פי הסגנון המסורתי של כל אזור ואזור.
 
בבואנו לבחור ולקנות שטיח, הדרך הטובה ביותר היא להצטייד במכר או בעל מקצוע מוכר ואמין כדי שיסייע לנו בבחירת פריט איכותי ומקורי. אם אין כזה בסביבתכם, רצוי לקרוא ולאסוף מידע רב ככל האפשר בטרם ניגשים לחנויות ולבזארים. אין ספק שרכישה במרכז מוכר וידוע עשויה לחסוך אכזבות וכאב לב. חשוב לזכור שלכל שטיח עבודת יד אמורה להיות מצורפת תעודת אחריות עם כל הפרטים (מידות, מקור השטיח, סוג החומר ממנו ארוג השטיח וגיל השטיח), מה שעשוי להבטיח שלא מרמים אתכם. גם ייעוץ של שמאי מומחה בתחום מומלץ מאוד. כמו כן, רצוי לבדוק באופן מדוקדק את מידת חוזק הקשרים והפרנזים (דבר אשר ידחה ללא ספק תיקון שטיחים בשלב מאוחר יותר) וגם בלי בושה, לבקש אחריות ליציבות הצבעים. כל בחינה מוקדמת תחסוך בעיות מאוחרות.
 
 

במידה וברצונך לקבל פרטים נוספים, יש למלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם.

איסוף מהבית

אנחנו אוספים ממך ומחזירים את השטיח. אפילו מבלי לקום מהספה! (טוב... כמעט)

מקצועיות וניסיון

עם 65 שנות ניסיון ואלפי שטיחים אפשר להיות רגועים, השטיח שלכם בידיים טובות

שירות לקוחות

עם מאות לקוחות מרוצים, הן עסקיים והן פרטיים, הצבנו סטנדרט גבוה של שביעות רצון!

שירות כלל ארצי

מאשדוד אשר בדרום עד לחיפה שבצפון - אנחנו נגיע אליך ונאסוף ממך את השטיחים